UPW1C471MPD Nichicon
UPW1C471MPD Images
Please contact us for more photos of UPW1C471MPD
Part Number UPW1C471MPD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 760mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1C471MPD
Datasheet download UPW1C471MPD.pdf
Request Quotation for UPW1C471MPD
UPW1C471MPD Specifications
Part Number UPW1C471MPD
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 12.5 mm
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 12.5
Tolerance 20 %
Leakage Current 4@1Min uA
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Ripple Current 760 mA
Type Radial
Voltage(DC) 16 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm