UPW1V102MHD Nichicon
UPW1V102MHD Images
Please contact us for more photos of UPW1V102MHD
Part Number UPW1V102MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1V102MHD
Datasheet download UPW1V102MHD.pdf
Request Quotation for UPW1V102MHD
UPW1V102MHD Specifications
Part Number UPW1V102MHD
Ripple Current 1945 mA
Leakage Current 4@1Min uA
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Capacitance Value 1000 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 12.5 X 25
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm