UUD1C470MCL1GS Nichicon
UUD1C470MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UUD1C470MCL1GS
Part Number UUD1C470MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 230mA 2000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUD1C470MCL1GS
Datasheet download UUD1C470MCL1GS.pdf
Request Quotation for UUD1C470MCL1GS
UUD1C470MCL1GS Specifications
Part Number UUD1C470MCL1GS
Lead Finish Tin/Bismuth
Leakage Current 7.52@2Min uA
Package/Case 6.3 X 5.8
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 16 V
Ripple Current 230 mA
Product Dimensions 5.8 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm