EMLK6R3ADA101MF61G Nippon ChemiCon
EMLK6R3ADA101MF61G Images
Please contact us for more photos of EMLK6R3ADA101MF61G
Part Number EMLK6R3ADA101MF61G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V \u00b120% (6.3 X 5.8mm) Cylindrical 60mA 5000hr 105\u00b0C Cardboard T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMLK6R3ADA101MF61G
Datasheet download EMLK6R3ADA101MF61G.pdf
Request Quotation for EMLK6R3ADA101MF61G
EMLK6R3ADA101MF61G Specifications
Part Number EMLK6R3ADA101MF61G
Pin Count 2
Capacitance Value 100 uF
Lead Finish Tin|Bismuth
Rad Hard No
Package Dimensions 6.3 x 5.8 mm
Construction Cylindrical
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 6.3 Vdc
Maximum Processing Temperature 260 °C
Ripple Current 60 mA
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lifetime 5000 hr
Tolerance ±20 %
Leakage Current 18.9@2Min uA
Package/Case 6.3 X 5.8
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm