UVR1E101MED Nichicon
UVR1E101MED Images
Please contact us for more photos of UVR1E101MED
Part Number UVR1E101MED
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 25V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 190mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1E101MED
Datasheet download UVR1E101MED.pdf
Request Quotation for UVR1E101MED
UVR1E101MED Specifications
Part Number UVR1E101MED
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 6.3 X 11
Termination Style Radial
Construction Radial
Capacitance Value 100 uF
Lead Finish Matte Tin
Ripple Current 190 mA
Mounting Through Hole
Product Dimensions 11 mm
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11 mm