| Part Number | RNE1A221MDS1 |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 509250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 10mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 0.03 Ohm 2500mA 5000hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | RNE1A221MDS1 |
| Datasheet download |
| Part Number | RNE1A221MDS1 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lifetime | 5000 hr |
| Termination Style | Radial |
| Package Dimensions | 6.3 x 10 mm |
| Supplier Package | Radial |
| Lead Finish | Silver |
| Leakage Current | 440@2Min uA |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Maximum Processing Temperature | 265 °C |
| Ripple Current | 2500 mA |
| Equivalent Series Resistance | 0.03 Ohm |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 6.3 X 10 |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-RNE1A221MDS1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 16V 20% (8 X 7mm) Radial Cylindrical 3.5mm 3220mA 5000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 16SEPC150MD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 10.2mm) SMD 45mA 2000h 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1JA470UP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 6.3V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 2180mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR0J222.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 35V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1V330AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 8V 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFUD0K101ER.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVE350ADA4R7MD55G CAPACITOR Download PDF datasheet for EMVE350ADA4R7MD55G.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 22uF 80V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.045 Ohm 1600mA 5000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for HHXB800ARA220MHA0G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.06 Ohm 1190mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1C102AP.pdf |
|
TDK | E-CAP WITH LEAD , 227 - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 3900uF 25V \u00b120% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 0.021 Ohm 2930mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKYA250ELL392ML25S.pdf |