UVR1H2R2MDD Nichicon
UVR1H2R2MDD Images
Please contact us for more photos of UVR1H2R2MDD
Part Number UVR1H2R2MDD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 28mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR1H2R2MDD
Datasheet download UVR1H2R2MDD.pdf
Request Quotation for UVR1H2R2MDD
UVR1H2R2MDD Specifications
Part Number UVR1H2R2MDD
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 5 X 11
Mounting Through Hole
Product Dimensions 11 mm
Leakage Current 4@1Min|3@2Min uA
Capacitance Value 2.2 uF
Lead Pitch For Radial 2 mm
Ripple Current 28 mA
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm