UVR2V220MHD Nichicon
UVR2V220MHD Images
Please contact us for more photos of UVR2V220MHD
Part Number UVR2V220MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 350V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 200mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVR2V220MHD
Datasheet download UVR2V220MHD.pdf
Request Quotation for UVR2V220MHD
UVR2V220MHD Specifications
Part Number UVR2V220MHD
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Ripple Current 200 mA
Termination Style Radial
Product Dimensions 25 mm
Tolerance 20 %
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 12.5 X 25
Voltage(DC) 350 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 22 uF
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm