UVY1A471MED Nichicon
UVY1A471MED Images
Please contact us for more photos of UVY1A471MED
Part Number UVY1A471MED
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 250mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVY1A471MED
Datasheet download UVY1A471MED.pdf
Request Quotation for UVY1A471MED
UVY1A471MED Specifications
Part Number UVY1A471MED
Capacitance Value 470 uF
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Lifetime 1000 hr
Termination Style Radial
Rad Hard No
Package/Case 6.3 X 11
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 11 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Ripple Current 250 mA
Leakage Current 141@1Min|47@2Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11 mm