EEE1VA101P Panasonic
EEE1VA101P Images
Please contact us for more photos of EEE1VA101P
Part Number EEE1VA101P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 210mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1VA101P
Datasheet download EEE1VA101P.pdf
Request Quotation for EEE1VA101P
EEE1VA101P Specifications
Part Number EEE1VA101P
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 100 uF
Product Dimensions 10.2 mm
Max Processing Temp 235
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Ripple Current 210 mA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 10 X 10.2
Leakage Current 35@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm