EEUFC1H470H Panasonic
EEUFC1H470H Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H470H
Part Number EEUFC1H470H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 260mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H470H
Datasheet download EEUFC1H470H.pdf
Request Quotation for EEUFC1H470H
EEUFC1H470H Specifications
Part Number EEUFC1H470H
Package/Case 6.3 X 11.2
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 47 uF
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Product Dimensions 11.2 mm
Tolerance 20 %
Ripple Current 260 mA
Leakage Current 23.5@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm