EEUFC1J221 Panasonic
EEUFC1J221 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1J221
Part Number EEUFC1J221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1J221
Datasheet download EEUFC1J221.pdf
Request Quotation for EEUFC1J221
EEUFC1J221 Specifications
Part Number EEUFC1J221
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 138.6@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 10 X 25
Mounting Through Hole
Type Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Dimensions 25 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Ripple Current 1050 mA
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm