20SEQP68M Panasonic
20SEQP68M Images
Please contact us for more photos of 20SEQP68M
Part Number 20SEQP68M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 68uF 20V 20% (10 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.04 Ohm 759mA 1000 hr 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SEQP68M
Datasheet download 20SEQP68M.pdf
Request Quotation for 20SEQP68M
20SEQP68M Specifications
Part Number 20SEQP68M
Termination Style Radial
Pin Count 2
Capacitance Value 68 uF
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 20 V
Supplier Package Radial
Package/Case 10 X 8(Max)
Product Dimensions 10 x 8(Max)
Ripple Current 759 mA
Leakage Current 272@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.04 Ohm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Diameter 10 mm