EEUFR1J470B Panasonic
EEUFR1J470B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1J470B
Part Number EEUFR1J470B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 63V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 284mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1J470B
Datasheet download EEUFR1J470B.pdf
Request Quotation for EEUFR1J470B
EEUFR1J470B Specifications
Part Number EEUFR1J470B
Leakage Current 29.61@2Min uA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 284 mA
Package/Case 6.3 X 11.2
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Voltage(DC) 63 V
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm