EEFCX1C470R Panasonic
EEFCX1C470R Images
Please contact us for more photos of EEFCX1C470R
Part Number EEFCX1C470R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% 2917 J Lead Flat 0.04 Ohm3000mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCX1C470R
Datasheet download EEFCX1C470R.pdf
Request Quotation for EEFCX1C470R
EEFCX1C470R Specifications
Part Number EEFCX1C470R
Construction Flat
Ripple Current 3000 mA
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.04 Ohm
Leakage Current 225.6@2Min uA
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Supplier Package 2917
Termination Style J-Lead
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9
Package/Case 2917
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm