EEE-FK1J471AM Panasonic
EEE-FK1J471AM Images
Please contact us for more photos of EEE-FK1J471AM
Part Number EEE-FK1J471AM
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 63V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1410mA 5000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FK1J471AM
Datasheet download EEE-FK1J471AM.pdf
Request Quotation for EEE-FK1J471AM
EEE-FK1J471AM Specifications
Part Number EEE-FK1J471AM
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 16 X 16.5
Lead Finish Tin
Capacitance Value 470 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 245
Ripple Current 1410 mA
Voltage(DC) 63 V
Leakage Current 296.1@2Min uA
Product Dimensions 16.5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm