| Part Number | EEVTG1E102UM |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 441230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 1000uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 0.08 Ohm 1100mA 2000h 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEVTG1E102UM |
| Datasheet download |
| Part Number | EEVTG1E102UM |
|---|---|
| Voltage(DC) | 25 V |
| Max Processing Temp | 230 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 16.5 mm |
| Equivalent Series Resistance | 0.08 Ohm |
| Leakage Current | 250@2Min uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 1000 uF |
| Ripple Current | 1100 mA |
| Construction | Cylindrical |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | 16 X 16.5 |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 16.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEVTG1E102UM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 200V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1050mA 12000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXJ201ELL221MM25S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 270uF 450V 20% (35 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1900mA 3000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMT451VSN271MA30S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 80V 20% (16 X 16.5mm) SMD 793mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1K331M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCELXZ250ELL821MJ25S CAPACITOR CM2 (10X Download PDF datasheet for ELXZ250ELL821MJ25S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1200uF 25V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E122.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 10V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFT1A151AR.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 25V \u00b120% (8 X 10mm) Cylindrical 0.4 Ohm 220mA 2000hr 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVH250ADA221MHA0G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.0045 Ohm 3800mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFSX0E471E4.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 63V 20% (8 X 10.2mm) SMD 250mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1J330P.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1830mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UPM1H102MHD.pdf |