EKY-101ELL470MJC5S Nippon ChemiCon
EKY-101ELL470MJC5S Images
Please contact us for more photos of EKY-101ELL470MJC5S
Part Number EKY-101ELL470MJC5S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 100V \u00b120% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 480mA 7000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKY-101ELL470MJC5S
Datasheet download EKY-101ELL470MJC5S.pdf
Request Quotation for EKY-101ELL470MJC5S
EKY-101ELL470MJC5S Specifications
Part Number EKY-101ELL470MJC5S
Mounting Through Hole
Leakage Current 47@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 47 uF
Termination Style Radial
Lifetime 7000 hr
Package/Case 10 X 12.5
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Finish Tin
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package Dimensions 10 x 12.5 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 100 Vdc
Ripple Current 480 mA
Tolerance ±20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm