EKY-250ELL471MJ16S Nippon ChemiCon
EKY-250ELL471MJ16S Images
Please contact us for more photos of EKY-250ELL471MJ16S
Part Number EKY-250ELL471MJ16S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1210mA 7000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKY-250ELL471MJ16S
Datasheet download EKY-250ELL471MJ16S.pdf
Request Quotation for EKY-250ELL471MJ16S
EKY-250ELL471MJ16S Specifications
Part Number EKY-250ELL471MJ16S
Pin Count 2
Termination Style Radial
Leakage Current 117.5@2Min uA
Lifetime 7000 hr
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 470 uF
Supplier Package Radial
Package Dimensions 10 x 16 mm
Ripple Current 1210 mA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 10 X 16
Lead Pitch For Radial 5 mm
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm