UWD1V221MCL1GS Nichicon
UWD1V221MCL1GS Images
Please contact us for more photos of UWD1V221MCL1GS
Part Number UWD1V221MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 10mm) SMD 670mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWD1V221MCL1GS
Datasheet download UWD1V221MCL1GS.pdf
Request Quotation for UWD1V221MCL1GS
UWD1V221MCL1GS Specifications
Part Number UWD1V221MCL1GS
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 35 V
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10
Ripple Current 670 mA
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 10 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 10 mm