ERWE401LGC682MEF5M Nippon ChemiCon
ERWE401LGC682MEF5M Images
Please contact us for more photos of ERWE401LGC682MEF5M
Part Number ERWE401LGC682MEF5M
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 6800uF 400V \u00b120% (76.2 X 155mm) Screw Terminal Aluminum Cylindrical Can 17300mA 2000hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERWE401LGC682MEF5M
Datasheet download ERWE401LGC682MEF5M.pdf
Request Quotation for ERWE401LGC682MEF5M
ERWE401LGC682MEF5M Specifications
Part Number ERWE401LGC682MEF5M
Operating Temperature -25 to 85 °C
Pin Count 2
Termination Style Screw Terminal
Package/Case 76.2 X 155
Voltage(DC) 400 Vdc
Rad Hard No
Ripple Current 17300 mA
Lead Finish Tin
Mounting Screw Mount
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 2000 hr
Package Dimensions 76.2 x 155 mm
Capacitance Value 6800 uF
Tolerance ±20 %
Leakage Current 5000@5Min uA
Product Diameter 76.2 mm
Product Height 155 mm