ESMQ401VSN271MP45S Nippon ChemiCon
ESMQ401VSN271MP45S Images
Please contact us for more photos of ESMQ401VSN271MP45S
Part Number ESMQ401VSN271MP45S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 400V \u00b120% (22 X 45mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1670mA 2000hr 85\u00b0C
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESMQ401VSN271MP45S
Datasheet download ESMQ401VSN271MP45S.pdf
Request Quotation for ESMQ401VSN271MP45S
ESMQ401VSN271MP45S Specifications
Part Number ESMQ401VSN271MP45S
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 85 °C
Pin Count 2
Ripple Current 1670 mA
Package/Case 22 X 45
Rad Hard No
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Pitch For Radial 10 mm
Capacitance Value 270 uF
Termination Style Snap-In
Package Dimensions 22 x 45 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 400 Vdc
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 2000 hr
Leakage Current 985.9@5Min uA
Tolerance ±20 %
Product Diameter 22 mm
Product Height 45 mm