| Part Number | KTD500B685M43A0T00 |
|---|---|
| Manufacturer | Nippon ChemiCon |
| Quantity in stock | 407970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 6.8uF 50V X7R 20% Radial 5mm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | KTD500B685M43A0T00 |
| Datasheet download |
| Part Number | KTD500B685M43A0T00 |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Pin Count | 2 |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Capacitance Value | 6.8 uF |
| Wire Form | Straight |
| Case Style | Dipped |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 6.5 x 4 x 6.5 mm |
| Construction | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Supplier Package | Radial |
| Package/Case | 6.5 X 4 X 6.5 |
| Mounting | Through Hole |
| Seated Plane Height | 6.5 mm |
| Dielectric | X7R |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 6.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-KTD500B685M43A0T00 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 16V C0G 5% SMD 01005 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM02CG101J16AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.33uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C334K4T2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 22pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0603C220J5GAC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM1885C1H270JA16D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A8R2BAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for C0603X474K4RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12105C105KAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 50V X7R 20% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for UMK325AB7106MM-T.pdf |
|
AVX | MLCC 0201 X5R 2.2UF 10V 20% Download PDF datasheet for CM03X5R225M10AH.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 2.5pF 50V C0G 0.25pF SMD 0603 125\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for CL10C2R5CB8NNNC.pdf |