| Part Number | M058LBN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 169080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M058LBN |
| Datasheet download |
| Part Number | M058LBN |
|---|---|
| RAM Size | 4 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Data Memory Size | 4 KB |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Analog Comparators | 2 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Pin Count | 48 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M058LBN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for NANO102ZC2AN.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K65 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 169-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for MK65FN2M0CAC18R.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC131SD2AE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STR7 ARM7TDMI RISC 256KB Flash 5V 144-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for STR730FZ2T6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAMA5D3 ARM Cortex A5 RISC 160KB ROM 1.2V 324-Pin LF-BGA T R Download PDF datasheet for ATSAMA5D36A-CUR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM S70 ARM Cortex M7 RISC 512KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAMS70N19A-AN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1231H6PZI7R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L052T6Y6TR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1233H6PGEIR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91SAM ARM7TDMI RISC 256KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for AT91SAM7S256D-MU.pdf |