| Part Number | M453RG6AE |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 693420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.8V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M453RG6AE |
| Datasheet download |
| Part Number | M453RG6AE |
|---|---|
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/LIN/SPI/UART/USB |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Maximum Speed | 72 MHz |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | LQFP |
| Pin Count | 64 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Programmable I/Os | 48 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Analog Comparators | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Special Features | CAN Controller |
| RAM Size | 32 KB |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98 V |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M453RG6AE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1765FBD100,551.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit 32-bit TMS470 ARM7TDMI RISC 512KB Flash 1.8V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for TMS470R1B512PGET.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC54113J ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 49-Pin WLCSP Download PDF datasheet for LPC54113J256UK49Z.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C123GH6PMI7R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV30F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV30F128VLH10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103VFT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L073RZT3.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM4L ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAM4LC4BA-MUR.pdf |
|
Infineon | SP000941490 VR12 DUAL OUTPUT DIGITAL MU - |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151CBT6A.pdf |