| Part Number | ATSAMD21J18A-AU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 759020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit SAM D21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATSAMD21J18A-AU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATSAMD21J18A-AU |
|---|---|
| Program Memory Size | 256 KB |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Programmable I/Os | 52 |
| Watchdog | 1 |
| Number of Timers | 8 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART/USART/USB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| On-Chip ADC | 20-chx12-bit |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.05(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| On-Chip DAC | 1-chx10-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| Display Driver | |
| LCD Segments | |
| Data Memory Size | |
| Supplier Package | TQFP |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| RAM Size | 32 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Analog Comparators | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 3 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ATSAMD21J18A-AU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030R8T6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for LPC1756FBD80Y.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM-Based Cortex-M7 RISC 1MB Flash 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F767IGT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L051R8T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U35FBD48 401,151.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L100RBT6A.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32L011F4U3TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC15xx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1519JBD100E.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Tube Download PDF datasheet for TM4C1231E6PZI.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91SAM ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 144-Pin LQFP Download PDF datasheet for ATSAM3X8EA-AU.pdf |