| Part Number | MKW20Z160VHT4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 777500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KW20Z ARM Cortex M0+ RISC 160KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKW20Z160VHT4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKW20Z160VHT4 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Number of Timers | 5 |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Family | MKW20Z160 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| RAM Size | 2.5 KB |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.2 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Packaging | Tray |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Free | Yes |
| Watchdog | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.9 V |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Family Name | KW20Z |
| Program Memory Size | 20 KB |
| Package | 64LGA |
| Replacement Part Number | PART-MKW20Z160VHT4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F100ZDT6B.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KV30F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKV30F128VLH10.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21DX256AVMC5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 2048KB Flash 2.5V 3.3V 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F437IIT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL03 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL03Z32VFG4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303VBT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit 32-Bit Hercules TMS570 ARM Cortex R4 RISC 384KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for TMS5700432BPZQQ1.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F427VIT6TR.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO100SD3BN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 20-Pin TSSOP Tray Download PDF datasheet for STM32F031F6P7.pdf |