| Part Number | MK21FX512VMC12 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 368030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit K21F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK21FX512VMC12 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK21FX512VMC12 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Supplier Package | MAPBGA |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 128 KB |
| Product Dimensions | 8 x 8 x 1.27(Max) |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| Pin Count | 121 |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Number of Timers | 6 |
| Number of Programmable I/Os | 81 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Analog Comparators | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Package | 121MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MK21FX512VMC12 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 16kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051C4T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LPC811M001JDH16J.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex-M4 RISC 256kB Flash 64-Pin UFBGA ECOPACK2 T R Download PDF datasheet for STM32L433RCI6TR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for EFM32LG230F256G-E-QFN64R.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KM1x ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 44-Pin MAPLGA Tray Download PDF datasheet for MKM14Z64ACHH5.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1800 ARM Cortex M3 RISC ROMLess 2.5V 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC1850FET256,551.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM G ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAMG55J19A-AU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F302CCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE04 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MKE04Z8VTG4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 64-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F412RGY6TR.pdf |