| Part Number | MINI51ZDE |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 288700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MINI CORTEX-M0 |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MINI51ZDE |
| Datasheet download |
| Part Number | MINI51ZDE |
|---|---|
| RAM Size | 0.25 KB |
| Green | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Number of Programmable I/Os | 29 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Rad Hard | No |
| Maximum Speed | 24 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Program Memory Size | 0.5 KB |
| Family | MINI51 |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Lead Free | Yes |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Timers | 2 |
| Analog Comparators | 2 |
| Program Memory Type | APROM |
| Family Name | NuMicro |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package | 33QFN |
| Replacement Part Number | PART-MINI51ZDE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 176-pin UFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32F429IGH6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit N3291xUxDN ARM926EJ-S RISC 16KB ROM 1.2V 3.3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for N32916U1DN.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K66 ARM Cortex M4 RISC 1.25MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK66FX1M0VLQ18.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205RBT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C123GH6PMI7R.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1752FBD80,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U36FBD64 401,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL05 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 24-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL05Z16VFK4.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA Download PDF datasheet for TM4C1297NCZADI3.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Tray Download PDF datasheet for STM32F030F4P6.pdf |