| Part Number | N79E8432ASG-E |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 371330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit 8051 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 5V 16-Pin SOP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N79E8432ASG-E |
| Datasheet download |
| Part Number | N79E8432ASG-E |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 512 byte |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Programmable I/Os | 13 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Data Memory Size | 4 Kb |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 Kb |
| Maximum Speed | 24 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Number of Timers | 3 |
| Package Dimensions | 9.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Program Memory Size | 4 Kb |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Device Core | 8051 |
| Supplier Package | SOP |
| Interface Type | I2C/UART |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 16SOP |
| Replacement Part Number | PART-N79E8432ASG-E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC9S08QG4CPBE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 512byte EPROM 5V 28-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC16C55A-20 P.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB ROM 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151C6T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MC9S08GT16ACFDE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08DZ128F2MLL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 4KB Flash 3.3V 5V 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ATMEGA48-20AUR.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC12 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin MSOP Tube Download PDF datasheet for PIC12F1572-E MS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S08DZ128F2MLF.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 44-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA324PA-MU.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11030-A SP001136260_D - |