| Part Number | ATMEGA16L-8MU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 441890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V 5V 44-Pin MLF |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATMEGA16L-8MU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATMEGA16L-8MU |
|---|---|
| Number of Timers | 3 |
| Data Memory Size | |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Watchdog | 1 |
| Device Core | AVR |
| Interface Type | TWI/SPI/USART |
| Pin Count | 44 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Speed | 8 MHz |
| RAM Size | 1 KB |
| Screening Level | Industrial |
| Display Driver | |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Analog Comparators | 1 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.88 mm |
| Supplier Package | MLF |
| Number of Programmable I/Os | 32 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 44MLF |
| Replacement Part Number | PART-ATMEGA16L-8MU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | MCU 8-bit 89C 8051 CISC 16KB Flash 5V 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for DS89C430-QNL+.pdf |
|
NXP | 8 BIT, 32K FLASH, 8K RAM - |
|
Renesas Electronics | MCU 8-Bit 780022A 78K0 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for UPD780022AGC-147-8BS-E3-A.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Each Download PDF datasheet for MC9S08QG4CFFE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit RS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9RS08KA8CTG.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S208R8T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 60KB Flash 5V 64-Pin PQFP T R Download PDF datasheet for MC908AZ60ACFUER.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F30x 8051 CISC 8KB Flash 3.3V 11-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for C8051F300-GMR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08AW16CFGE.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F41x 8051 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for C8051F411-GMR.pdf |