| Part Number | LPC1113FHN33 301,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 514940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 24KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1113FHN33 301,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1113FHN33 301,551 |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.83 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 24 KB |
| Lead Finish | Gold |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| RAM Size | 8 KB |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Supplier Package | HVQFN EP |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 32 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Package | 32HVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1113FHN33 301,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C123AH6PMI7R.pdf |
|
Nuvoton Technology | 32 B MCU Download PDF datasheet for MINI58LDE.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for NANO102ZC2AN.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL16Z32VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 64-Pin BGA T R Download PDF datasheet for STM32L151RBH6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-BIT STM32F ARM CORTEX M0 RISC 32K Download PDF datasheet for STM32F030K6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F303VET6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin UFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32F302K8U6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32L071KBU6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC11U2x ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U22FBD48 30QL.pdf |