| Part Number | LPC11E14FBD64 401,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 520690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC11E1x ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC11E14FBD64 401,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC11E14FBD64 401,551 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 10 KB |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Pin Count | 64 |
| Number of Programmable I/Os | 54 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Product Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.45 mm |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | I2C/SSP/USART |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC11E14FBD64 401,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit K60 ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK60FN1M0VMD12.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA8 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Box Download PDF datasheet for S9KEAZN8AMTG.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 64kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051C8T6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STR7 ARM7TDMI RISC 256KB Flash 5V 144-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for STR730FZ2T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL46 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL46Z128VLH4.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC54100 ARM Cortex M4F|ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC54101J256BD64QL,151.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 36-Pin VFQFPN EP Tray Download PDF datasheet for STM32F103T8U6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1230H6PMIR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F105RCT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 DSP RISC 1024KB Flash 2.7V DIE Download PDF datasheet for STM32F407GDIE6.pdf |