| Part Number | LPC11U36FBD64 401,151 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 102010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC11U36FBD64 401,151 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC11U36FBD64 401,151 |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 96 KB |
| RAM Size | 10 KB |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Pin Count | 64 |
| Number of Programmable I/Os | 54 |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 32 Bits |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Product Dimensions | 10.1 x 10.1 x 1.45 mm |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| On-Chip DAC | |
| Display Driver | |
| Data Memory Size | |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | I2C/SSP/USART/USB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| LCD Segments | |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC11U36FBD64 401,151 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC1300 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 3.3V 33-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1343FHN33,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32L031C6T7.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VLK7.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit N3290x ARM926EJ-S RISC 16KB ROM 1.8V 3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for N32905U1DN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 144-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429ZIT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 32kB Flash 48-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32L151C6U6ATR.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NUC120 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC120VE3DN.pdf |
|
Renesas Electronics | RENUPD65446GD-161-LML-A EMBEDDED ARRAY E - |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 64KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1230D5PMI7R.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DX256VLK10.pdf |