| Part Number | LPC1317FBD48,551 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 709670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit LPC1300 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC1317FBD48,551 |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC1317FBD48,551 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 72 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 12 KB |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Interface Type | I2C/USART |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Product Dimensions | 7.1 x 7.1 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 3 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Pin Count | 48 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC1317FBD48,551 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 1MB Flash 2.5V 3.3V 112-Pin BGA T R Download PDF datasheet for EFM32GG390F1024G-E-BGA112R.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NUC100 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC100LE3DN.pdf |
|
STMicroelectronics | STMSTM32F207VGT6TR Download PDF datasheet for STM32F207VGT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F103RDY6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM G ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for ATSAMG55J19A-MU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F334C8T6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F105RBT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM4S ARM Cortex M4 DSP RISC 1024KB Flash 1.2 3.3V 100-Pin TF-BGA T R Download PDF datasheet for ATSAM4SD16CA-CUR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MKL16Z64VFT4R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205RET7.pdf |