| Part Number | XMC4400-F100K512 AB |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 208900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC4400 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC4400-F100K512 AB |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC4400-F100K512 AB |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of Timers | 4 |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.13 V |
| Data Memory Size | 32 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| Interface Type | CAN/Ethernet/LIN/SPI/UART/USB |
| Number of Programmable I/Os | 55 |
| Package Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| On-Chip ADC | 24-chx12-bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| RAM Size | 12.5 KB |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-XMC4400-F100K512 AB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4F RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 90-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F405OEY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205RBT7.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAMR21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAMR21E18A-MUT.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32L ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L162ZDT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4337JBD144E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 144-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429ZGT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1787FBD208,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303CBT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103RCT6TR.pdf |
|
LPC4357FET256,551 TECH.ALTERNATIVE NXP |
MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC4357FET256,551 TECH.ALTERNATIVE.pdf |