| Part Number | MKE18F512VLL16 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 534400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KE18F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKE18F512VLL16 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKE18F512VLL16 |
|---|---|
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Analog Comparators | 3 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Speed | 160 MHz |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of Timers | 4 |
| Program Memory Type | Flash |
| Special Features | CAN Controller |
| Number of Programmable I/Os | 89 |
| RAM Size | 64 Kb |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Memory Size | 4 Kb |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Pin Count | 100 |
| Watchdog | 2 |
| Package Dimensions | 14 x 14 x 1.5 mm |
| On-Chip ADC | 3(16-chx12-bit) |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKE18F512VLL16 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for LPC822M101JHI33Y.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F302RCT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 256kB Flash 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32L151RCT6TR.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for XMC1100T016F0008ABXUMA1.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z32VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F417VGT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 64kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051C8T7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100C8T6BTR.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit MCU 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F301C8T6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKL16Z32VFT4.pdf |