STM32L051C6T6TR STMicroelectronics
STM32L051C6T6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L051C6T6TR
Part Number STM32L051C6T6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 48-Pin LQFP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L051C6T6TR
Datasheet download STM32L051C6T6TR.pdf
Request Quotation for STM32L051C6T6TR
STM32L051C6T6TR Specifications
Part Number STM32L051C6T6TR
Analog Comparators 2
Watchdog 2
Instruction Set Architecture RISC
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Number of Programmable I/Os 37
Program Memory Size 32 KB
Product Dimensions 7 x 7 x 1.4
Maximum Power Dissipation 363 mW
Data Memory Size 2 KB
Device Core ARM Cortex M0+
Number of Timers 5
Mounting Surface Mount
Data Bus Width 32 Bit
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
RAM Size 8 KB
Display Driver
Maximum Expanded Memory Size
On-Chip DAC
LCD Segments
On-Chip ADC 10-chx12-bit
Pin Count 48
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Program Memory Type Flash
Supplier Package LQFP
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Maximum Speed 32 MHz