| Part Number | LPC43S67JET100E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 806840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC4300 ARM Cortex M4 ARM Cortex M0 RISC 1MB Flash 3.3V 100-Pin TF-BGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC43S67JET100E |
| Datasheet download | - |
| Part Number | LPC43S67JET100E |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Device Core | ARM Cortex M4|ARM Cortex M0 |
| Data Memory Size | 16 Kb |
| Packaging | Tray |
| Number of Programmable I/Os | 49 |
| RAM Size | 19.25 KB |
| Number of Timers | 4 |
| Lead Free | Yes |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Watchdog | 1 |
| Family | LPC43S67 |
| Max Processing Temp | 260 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Family Name | LPC4300 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Green | Yes |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| On-Chip ADC | 2(8-chx10-bit) |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Speed | 204 MHz |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Interface Type | Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USART/USB |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 100 |
| Program Memory Size | 1 MB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 100TF-BGA |
| Replacement Part Number | PART-LPC43S67JET100E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U1x ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for LPC11U14FET48 201,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 121-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK21DN512AVMC5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F303RET6TR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATSAMD21J18A-AU.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC822M101JHI33E.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit MK30 ARM Cortex M4 DSP 512KB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK30DN512VLL10.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit S9KEA ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFN T R Download PDF datasheet for S9KEAZN16AMLCR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 72-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L476JEY6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE02 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE02Z64VLD2.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 768KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4315JBD144E.pdf |