| Part Number | LS1012AXN7HKA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 729530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU QorIQ RISC 64-Bit 800MHz 211-Pin FCPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LS1012AXN7HKA |
| Datasheet download |
| Part Number | LS1012AXN7HKA |
|---|---|
| Interface Type | Ethernet/I2C/I2S/PCIe/SPI/UART/USB |
| Data Bus Width | 64 Bit |
| Maximum Speed | 800 MHz |
| Pin Count | 211 |
| Fabrication Technology | 0.028um |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| RAM Size | 128 Kb |
| Device Core | ARM Cortex A53 |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 9.6 x 9.6 x 0.81 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | FCPBGA |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package | 211FCPBGA |
| Replacement Part Number | PART-LS1012AXN7HKA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 600MHz 1.8V 3.3V 298-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM3352BZCEA60.pdf |
|
Intel | MPU Core i3 64-Bit 2000MHz 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for AV8062701064700S R0NV.pdf |
|
Cirrus Logic | Processor EP93XX RISC 32-Bit 166MHz 1.8V 3.3V 208-Pin TQFP Download PDF datasheet for EP9301-CQZ.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM18x RISC 32-Bit 300MHz 1.8V 3.3V 361-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM1808EZWTA3.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 333MHz 1V 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8313CVRAFFC.pdf |
|
Intel | MPU Xeon CISC 64-Bit 1500MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402570702S R2M4.pdf |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 825MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6D6AVT08AD.pdf |
|
Intel | MPU Core i5 64-Bit 3200MHz 1.2V 1.35V 1151-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8066201920404S R2L6.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 600MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3354BZCZ60.pdf |
|
NXP | MPU Power Architecture RISC 32-Bit 1000MHz 689-Pin PBGA Tray Download PDF datasheet for P2020NXN2KHC.pdf |