| Part Number | MC33MR2001RVK |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 240460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Receiver 3.3V 85-Pin RCPBGA |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC33MR2001RVK |
| Datasheet download |
| Part Number | MC33MR2001RVK |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.95 |
| Maximum RF Operating Frequency | 77000 MHz |
| Pin Count | 85 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Category | Receiver |
| Supplier Package | RCPBGA |
| Type | Receiver |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 85RCPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MC33MR2001RVK |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC with integrated wideband analog codec \u2013 31 GPIOs\u00a0in QFN56 and 0.5mm ball pitch package\u00a0\u00a0 Download PDF datasheet for DA14582-01KA2.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Transceiver ASK OOK 2.7V 5V 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX7030HATJ+.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit ARM Cortex M4 RISC ROMLess 1.85V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC3200R1M2RGCR.pdf |
|
QORVO | TRANSMIT RECEIVE MODULE, 915MHz, 3.1-4.0V, 28-Pin LGA, 5.5x5.0mm Download PDF datasheet for RF6569SR.pdf |
|
Infineon | RF Receiver ASK FSK 3.3 5V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TDA5235.pdf |
|
Infineon | MMIC Transceiver 3.3V 32-PIN VQFN T R Download PDF datasheet for BGT 24ATR11 E6433.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 3V 32-Pin QFN Download PDF datasheet for CC1200RHBT.pdf |
|
Dialog Semiconductor | DASSC14461BNF128VPN VOIP PROCESSES - |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC optimized for A4WP and HCI applications \u2013 12 GPIOs\u00a0in ultra-thin WL-CSP34 and 0.4mm ball pitch package Download PDF datasheet for DA14581-00000VRA.pdf |
|
Texas Instruments | RF Receiver 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS58C23IPFPR.pdf |