| Part Number | MC56F8245VLD |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 720040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 48KB Flash 3.3V 44-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8245VLD |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8245VLD |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Watchdog | 1 |
| On-Chip ADC | 2(4-chx12-bit) |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Timers | 8 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Lead Finish | Matte Tin |
| On-Chip DAC | 1-chx12-bit |
| Pin Count | 44 |
| Number of Programmable I/Os | 35 |
| Analog Comparators | 3 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 60 MHz |
| RAM Size | 6 KB |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Program Memory Size | 48 KB |
| Package | 44LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8245VLD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F2001IPW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430G2302IPW14.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8S CISC 160KB Flash 3.3V 176-Pin LFBGA Download PDF datasheet for DF2117VBG20IHV.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit M16C CISC 384KB Flash 3.3V 5V 100-Pin PQFP Download PDF datasheet for M30626FHPFP#U3C.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 48KB Flash 12V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12VR48AF0VLFR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 512KB Flash 3.3V 160-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8367VPYE.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12P64CQK.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12XDP512VAL.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5336IPZ.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12XS128J1CAL.pdf |