| Part Number | MC56F8257VLH |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 273230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8257VLH |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8257VLH |
|---|---|
| Interface Type | CAN/I2C/SCI/SPI |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | LQFP |
| Program Memory Type | Flash |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.45 mm |
| RAM Size | 8 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Timers | 8 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Special Features | CAN Controller |
| Number of Programmable I/Os | 54 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| On-Chip DAC | 1-chx12-bit |
| Analog Comparators | 3 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| On-Chip ADC | 2(8-chx12-bit) |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Maximum Speed | 60 MHz |
| Pin Count | 64 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8257VLH |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2233IPW28R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 92KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2417TPM.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HC12 CISC 60KB Flash 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC912D60ACFUE8.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24FJ128GA106-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5333IPZR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 144-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12XDP512MAG.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 120KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F47197IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F1471IPM.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12X CISC 384KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Brick Download PDF datasheet for S912XEG384BCAA.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit R8C 24 R8C Tiny CISC 48KB Flash 2.5V 3.3V 5V 52-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F21247SNFP#V2.pdf |