| Part Number | MC56F8346MFVE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 249810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 128KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8346MFVE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8346MFVE |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Programmable I/Os | 62 |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of Timers | 4 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| RAM Size | 4 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| Interface Type | CAN/SCI/SPI |
| Pin Count | 144 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Screening Level | Automotive |
| On-Chip ADC | 4(4-chx12-bit) |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Product Dimensions | 20 x 20 x 1.45 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Speed | 60 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 144LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8346MFVE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8257VLH.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 G13 RL78 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100FGAFP#V0.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit 32-Bit H8 CISC 56KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for HD64F3687FPV.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F1132IPWR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit RL78 CISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100FAAFP#V0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5132IRSBR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit R8C 24 R8C Tiny CISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 52-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F21246SNFP#V2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430G2233IPW20.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12GN32F1CLC.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12XA512CAL.pdf |