| Part Number | MC56F8356VFVE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 119580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC56F8356VFVE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC56F8356VFVE |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| On-Chip ADC | 4(4-chx12-bit) |
| Product Dimensions | 20 x 20 x 1.45 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Speed | 60 MHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| Number of Programmable I/Os | 62 |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Program Memory Type | Flash |
| RAM Size | 4 KB |
| Special Features | CAN Controller |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.75|3.6 V |
| Pin Count | 144 |
| Interface Type | CAN/SCI/SPI |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.25|3 V |
| Package | 144LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC56F8356VFVE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DG256CPVE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C CISC 64KB Flash 3.3V 5V 52-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F21358CNFP#V0.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 144-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12XDP512MAG.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F235TPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2121IPW14R.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for DSPIC33EP128GP506T-I MR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-Bit dsPIC33 dsPIC RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33EP128GM306-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 512KB Flash 3.3V 160-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8367MPYE.pdf |
|
Renesas Electronics | 16BIT MCU;DRAGON VERSION - |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8 CISC 96KB Flash 5V 80-Pin PQFP Download PDF datasheet for DF36049HV.pdf |