| Part Number | MC7447AHX1167NB |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 341570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC74xx RISC 32-Bit 0.13um 1.167GHz 1.8V 2.5V 360-Pin FCCBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC7447AHX1167NB |
| Datasheet download |
| Part Number | MC7447AHX1167NB |
|---|---|
| I/O Voltage | 1.8|2.5 V |
| Pin Count | 360 |
| Maximum Speed | 1167 MHz |
| Product Dimensions | 25 x 25 x 2.2 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | FCCBGA |
| Device Core | PowerPC |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Operating Supply Voltage | 1.3 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Package | 360FCCBGA |
| Replacement Part Number | PART-MC7447AHX1167NB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MCF5445X RISC 32-Bit 200MHz 1.8V 2.5V 3.3V 360-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MCF54455CVR200.pdf |
|
STMicroelectronics | Accordo2 family - Dual core MPU for car radio and display audio applications Download PDF datasheet for STA1095ES.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1800MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NXE8TTB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 2200MHz 1295-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for P5040NSN72QC.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-2FFG676E.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260ACZUMHBB.pdf |
|
Broadcom | SECURE APPLICATIONS PROCESSOR - |
|
NXP | MPU PowerQUICC II Pro RISC 32-Bit 266MHz 1V 473-Pin MAPBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8308VMADDA.pdf |
|
Audiocodes | AUDAC5014AE3-CBL-IND VOIP CHIP INDUSTRIA - |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6U5EVM10AB.pdf |