| Part Number | MC8640DTHX1250HE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 676160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MC8xxx RISC 32-Bit CMOS 1.25GHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin C-BGA Each |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC8640DTHX1250HE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC8640DTHX1250HE |
|---|---|
| Product Dimensions | 33 x 33 x 2.22 mm |
| Maximum Speed | 1250 MHz |
| I/O Voltage | 1.05|1.8|2.5|3.3 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Device Core | PowerQUICC |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Operating Supply Voltage | 0.95|1.05 V |
| Pin Count | 1023 |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Supplier Package | CBGA |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | DUART/I2C |
| MSL Level | 3 |
| Package | 1023C-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MC8640DTHX1250HE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860ENVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8247CVRTIEA.pdf |
|
Intel | ITLFUT2005B S LKNZ MM#940238 - |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.22um 220MHz 3.3V 208-Pin FQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5407AI220.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 333MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245LVV333D.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 133MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC866PVR133A.pdf |
|
NXP | I.MX 7DUAL: 2X CORTEX A7, 2X USB 2.0 OTG Download PDF datasheet for MCIMX7D7DVK10SD.pdf |
|
Intel | MPU Core i5 64-Bit 3200MHz 1.35V 1.5V 1150-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8064601560722S R1QK.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S5DVM10AB.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.8V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XA7Z020-1CLG400I.pdf |