| Part Number | MPC8309VMAHFCA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 876190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 417MHz 1.8V 3.3V 489-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8309VMAHFCA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8309VMAHFCA |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.27 mm |
| Supplier Package | MAP-BGA |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Pin Count | 489 |
| Maximum Speed | 417 MHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| I/O Voltage | 1.8|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Fabrication Technology | 0.09um |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 489MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8309VMAHFCA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Silergy | ZON P5SL POLY-PHASE ENERGY METER SOCS, 256KB FLASH Download PDF datasheet for MAX71335SECD+.pdf |
|
NXP | MPU i.MX53 RISC 32-Bit 1000MHz 2.5V 529-Pin TEPBGA II T R Download PDF datasheet for MCIMX535DVV1CR2.pdf |
|
NXP | MPU MCF5227x RISC 16-Bit 166.67MHz 196-Pin MA-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF52277CVM160.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale Family 103320 Cells 20nm Technology 0.95V 625-Pin Download PDF datasheet for XCZU2EG-1SFVA625E.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z035-2FBG676I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 484-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z020-1CLG484C.pdf |
|
Intel | MPU Core i3 64-Bit 2500MHz 1.2V 1.35V 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801307703 SR1J2.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ P1010 RISC 32Bit 800MHz 425-Pin TE-BGA I Each Download PDF datasheet for P1010NSN5HHB.pdf |
|
NXP | MPU PowerQUICC II RISC 32-Bit 300MHz 3.465V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8270VVUPEA.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260ACZUMHBB.pdf |