| Part Number | MPC8360CVVAJDGA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 208260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 740-Pin T-BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8360CVVAJDGA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8360CVVAJDGA |
|---|---|
| I/O Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Product Dimensions | 37.5 x 37.5 x 1.05 mm |
| Pin Count | 740 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Speed | 533 MHz |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Supplier Package | TBGA |
| Package | 740T-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8360CVVAJDGA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8377VRALGA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6SoloLite RISC 32Bit 1000MHz 1.975V 3.6V 432-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6L8DVN10AB.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4376BZDND80.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260AVVMHBB.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 350000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z045-L2FFG900I.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860ENCVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 16MHz 132-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC68302EH16C.pdf |
|
Intel | MPU Pentium 64-Bit 1500MHz 1.5V 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for AV8062701147401S R0NZ.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860TCVR50D4.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 676-Pin Download PDF datasheet for XC7Z045-1FBV676I.pdf |