| Part Number | MC9S08QE128CFT |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 692260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit HCS08 CISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S08QE128CFT |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S08QE128CFT |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| On-Chip ADC | 10-chx12-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Pin Count | 48 |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Maximum Speed | 50.33 MHz |
| RAM Size | 8 KB |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | QFN EP |
| Number of Programmable I/Os | 38 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1 mm |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 48QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S08QE128CFT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC 512byte EPROM 68-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MCHC11F1CFNE4R.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC9S08SH16CTG.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 5V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC18F6722I PT.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin PQFN EP T R Download PDF datasheet for ATMEGA128RFR2-ZUR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151R6T6.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F1764-E ST.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11032-A SP001136272_D - |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for P-IC18F67J60-I PT.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-Bit STM8S STM8 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8S207C8T6.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F56x 8051 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for C8051F567-IM.pdf |